Yüksek Kolesterol Diyeti

Yüksek Kolesterol Diyeti

kolesterol hakkinda Yüksek Kolesterol Diyeti

Kolesterol hastalığı son yıllar dünya genelinde hazır yiyeceklere olan rağbet nedeni ile oldukça büyük bir artış göstermektedir. Ülkemizde de birçok insan kollesterol diyeti ya da ldl diyeti nedir şekilde internet aramaları yapmaya başlamıştır. Esasen kollesterol diyeti tamamen insan doğasında olan bir maddenin kontrollü alımıdır. Kolesterol insanların doğumundan itibaren sahip olduğu bir yağ yapısıdır. İnsan kanında bu kolesterolün işlenebilmesi için görev yapan lipoprotein adı verilen maddeler gereklidir. Kolesterol bebeklik aşamasında gelişim için gerekli olan bir madde olduğu gibi vücuttaki birçok hormonal faaliyetin düzenli bir şekilde yapılabilmesi için de gereklidir.

İnsanların vücudunda kolesterolü taşıyarak kullanımını sağlayan birçok lipoprotein vardır ancak bunların en önemlileri, insanların iyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol olarak bildiği; ldl ve hdl lipoproitenleridir. İnsanların merak ettiği ldl diyeti de kötü huylu lipoprotein kullanımınıdır kontrol altına alınmasıdır. Yüksek tansiyon hastalarının da uyguladı ldl diyeti temel olarak kan değerlerinin dengelenerek, insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için yapılmaktadır. Yüksek kolesterol hastaları yanlış beslenmeden ötürü bu sağlık sorununu çekse de, bazı insanlarda genetik olarak bu hastalığa yatkın olduğundan dengeli beslenmelerine rağmen kolesterol değerleri yüksektir. Bu tür insanlara uygulanan kollesterol diyeti, kişilerin kanındaki hdl lipoproteinlerinin dengeli bir seviyeye indirilmesi içindir.

Kolesterol maddesi insanların karaciğerinde üretilmektedir. Ancak her insanın vücudu birbirinden farklı çalıştığından, insanların ürettiği kolesterol miktarı da birbirinden farklılık göstermektedir. Ldl diyeti ya da genel olarak kollesterol diyeti uygulanması da, öncelikle kişinin metabolizmasının çalışmasına bağlı olarak uygulanmaktadır. Bir başka değişle; bir hastaya uygulanan ve kolesterolünü düşüren kollesterol diyeti, bir başka hastanın kolesterol değerlerinde herhangi bir değişme olmamasına neden olabilmektedir.

Çünkü her ne kadar beslenme insanların karaciğerindeki kolesterol üretimini etkileyerek kollesterol diyeti yapılmasına ihtiyaç duyulmasını sağlasa da, genetik faktörlerde insanların vücutlarında üretilen kolesterol miktarı üzerinde doğrudan etkilidir. Ayrıca ldl diyeti ya da genel olarak kollesterol diyeti uygulanmasına neden olacak fazla kolesterol üretiminin bir diğer nedeni de, yüksek oranda alkol tüketmektir. Ldl diyeti uygulayan pek çok insan, alkol tüketimine bağlı olarak bu sorunu yaşamaktadır. Sağlıklı günler dileğiyle, hoşçakalın.

Bu yazı admin tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde yazılmış.

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Renkli yazlık tulum modelleri...

Her sezonun gözdesi olan tulumlar şimdi en şık modeller ile karşınızda. Sonmodane.com ekibi olarak en de...

2014 Roca-Clara Gelinlik Modelleri...

2014 Roca Clara gelinlik modelleri bu sezon düğün yapma telaşında olan bayanların ilk olarak tercih etti...

Düz saç modelleri...

Hanımlar genelde saçlarını pek düze yapmazlardı ama artık moda değişti saçlar artık düz ve daha şık bir ...

Hamile Bluz Modelleri...

Merhaba bayanlar Hamilelik döneminde cokca bayanın ne giyecegi konusunda ve  Bluz vs benzeri elbise bulm...

YORUM YAZIN (1 Yorum)

Hakan Solmaz

Kolestrol çok kötü bir hastalık. Allah korusun. Arkadaşlar kolestrolu olanlar bu diyeti uygulayarak kolestrolunu düşürebilirler.

İyi günler.

29 Ocak 2014 Cevapla

Hediye ve reklam sponsorluğu & erişmek istediğiniz her türlü iletişim için info@sonmodane.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. diş gıcırdatma - ağızda beyaz leke